ورود اعضا|نقشه سایت|پست الکتونیک|خانه
العربیهFrançaiseEnglish
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
.
معرفي انتخاب خردمندانه


چرا انتخاب خردمندانه؟

 
تا به حال فكر كرده‌ايد كه رشته تحصيلي تا چه حد سلامت جسم و روان شما را تحت تأثير قرار ميدهد؟تا به حال فكر كرده‌ايد كه رشته تحصيلي شما تا چه حد بر شرايط اقتصادي، روحي و رواني خانواده شما تأثير گذار است؟
تا به حال فكر كرده ايد كه رشته تحصيلي و شغل آينده شما تا چه حد تعيين كننده دوستان و همكاراني است كه در آينده در زندگي شما حضور خواهند داشت؟تا به حال فكر كرده ايد كه رشته تحصيلي و شغل آينده شما تا چه حد تعيين كننده ويژگيهاي محيط كاري خواهد بود كه ساعات زيادي از روز را در آن سپري خواهيد كرد؟تا به حال فكر كرده ايد كه رشته تحصيلي و شغل آينده شما تا چه حد بر انتخاب همسر، زندگي مشترك و زندگي فرزندان شما در آينده تأثير خواهد داشت؟آگاهانه گام برداريم، خردمندانه انتخاب كنيم.

تكميل نهايي فرم انتخاب رشته، تبلور تمام كوششهاي شما در زمينه شناسايي استعدادها، توانايي‌ها، علايق و خواسته‌هاي شماست، با انتخاب و اولويت بندي خردمندانه، شاهد به بار نشستن تلاشهاي خود باشيد.

خرد يكي از فضائل بزرگ اخلاقي است كه به توانايي بهره گيري بلند مدت از زندگي به طوري كه هم براي خود فرد و هم براي ديگران مفيد باشد، اشاره دارد. خرد محصول دانش و تجربه و چيزي فراتر از ذخيرۀ اطلاعات است. اين فضيلت به معناي هماهنگ ساختن اطلاعات موجود و استفادۀ بهينه از آنها جهت افزايش بهزيستي فردي است.
اين فضيلت مركب از چند نيرومندي دروني است كه عبارتند از: خلاقيت، كنجكاوي، روشن فكري، عشق به يادگيري و ژرف انديشي.
كنجكاوي
كنجكاوي به معناي علاقه نشان دادن به تمام جنبه هاي موضوعي است كه به آن ميپردازيم. اين مؤلفه فعاليت‌هايي را كه به منظور ايجاد فرصتهايي براي يادگيري و كسب اطلاعات جديد انجام ميشود در بر ميگيرد.
خلاقيت
خلاقيت به معناي استفاده از ابتكار فردي براي دستيابي به راه حلهاي جديد و كمك به پيشرفت زندگي خود فرد يا ديگران است. انسانهاي خلاق قادرند براي حل مشكلاتي كه با آنها مواجه ميشوند، تصورات خود را به شيوه هايي جديد و اعجاب‌انگيز به كار گيرند تا راه حل مناسبي براي مسائل خود پيدا كنند.
روشنفكري
روشنفكري به معناي فكر كردن در مورد همۀ ابعاد يك موضوع و آزمايش كردن آنهاست. اين خصوصيت شامل تمايل براي دستيابي به شواهدي مخالف باورها، برنامه ها، اهداف فرد و تغيير آنها در مواقع ضروري نيز ميشود. افراد روشنفكر به اين اعتقاد دارند كه ممكن است عقايدشان نادرست باشد و بنابراين، نسبت به آنها تعصبي ندارند، آنها قادرند از ديدگاه ديگران به موضوعات نگاه كنند و ديدي چند بعدي به مسائل داشته باشند.
عشق به يادگيري
عشق به يادگيري به معناي علاقه به فرا گرفتن مهارتها و انواع دانش است. كساني كه از اين ويژگي مثبت بهره‌مند هستند از ياد گرفتن فعاليتهاي جديد لذت ميبرند و حتي اگر اين يادگيري منفعت آني نداشته باشد، نياز به كنجكاوي خود را ارضا ميكنند.
ژرف انديشي
ژرف انديشي سطح بالاي دانش و قضاوت را در بر ميگيرد. افرادي كه از اين ويژگي بهره دارند زندگي هدفمندي دارند، به نقاط ضعف و قوت خود آگاهند و به اهميت نقششان در اجتماع معرفت دارند.

 

تاریخ به روز رسانی:
1396/04/17
تعداد بازدید:
175
كليه حقوق وب سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني دانشگاه اصفهان مي باشد.
Powered by DorsaPortal