ورود اعضا|نقشه سایت|پست الکتونیک|خانه
العربیهFrançaiseEnglish
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۴ خرداد
.
تحليل كنكور 97
كنكور سراسري: پوست اندازي يك مسير هميشگي
كنكور سال 97 هم با همه فراز و فرود و پايين و بالايش گذشت. از سال ها پيش بحث و مجادله بر سر اينكه كنكور زماني از سر راه ادامه تحصيل ايرانيان برداشته خواهد شد وجود داشته و دارد. از طرف ديگر سير نزولي آمار شركت كنندگان و سير صعودي ظرفيت پذيرش دانشگاه ها اين پيش بيني را ايجاد كرد كه به زودي شاهد حذف كنكور خواهيم بود. تحليل كنكور امسال اما اين را نشان نمي دهد. تمايل طراحان سوال به غافل گيري داوطلبان و شكستن كليشه ها، خبر از موج رقابتي جديدي در آزمون ورود به دانشگاهها مي دهد. سبك و سياق سوالات امسال در درس فيزيك و معارف اين را به همه نشان داد كه كنكور وارد مرحله جديدي شده است و اين مرحله احتمالا تا زماني كه داوطلبان نظام جديد آموزشي (6-3-3) به مرحله كنكور برسند تكميل خواهد شد. حالا ديگر داوطلبان كاملا به دو دسته تقسيم مي شوند: 1. داوطلبان جدي 2. ديگر داوطلبان. اكنون ميدان مسابقه براي داوطلبان جدي شكل كليشه اي خود را از دست داده است و قصد دارد آن ها را به چالش بكشد. اين به چالش كشيدن چند سال پيش با تغيير سبك سوالات شيمي و ادبيات و زيست (در رشته تجربي) شروع شد و امسال با فيزيك و معارف ادامه يافت. در انساني هم تغيير سياق فلسفه و منطق و علوم اجتماعي ديگر آن كليشه هاي سابق را پشتيباني نمي كند. از طرف ديگر گروه دوم داوطلبان با توجه به افزايش ظرفيت دانشگاهها و كاهش جمعيت داوطلبان به راحتي از اين رقابت منصرف شده و يكي از صندلي هاي خالي مانده و بي رقابت را اشغال مي كنند.
مي توان گفت كه كنكور اين چند سال دارد پوست مي اندازد، دارد دوران گذار خود را تجربه مي كند تا يك كنكور مدرن تر و خلاقانه تر به نظام جديد آموزشي تحويل داده شود.
دوستان عزيزم! انتخاب رشته در دوران گذار يعني همين دوراني كه در آن به سر مي بريم بسيار پر اهميت تر از سابق است. همانطور كه كليشه هاي قبلي در موفقيت كنكور كارآمدي خود را از دست داده اند، كليشه هاي سابق انتخاب رشته هم ديگر نمي توانند پاسخگوي آينده شما باشند. بايد اين را بدانيد در كنكور امسال جزو هر كدام از دو دسته داوطلبان ذكر شده بوده باشيد انتخاب رشته شما بسيار مهم تر از قبل است. همانطور كه كنكور، فهم و خلاقيت و مراجعه به منابع اصلي را از داوطلبان طلب مي كند، انتخاب رشته هم مستلزم تقويت خردورزي شما و نگاهي جديد به انتخاب مسير آينده زندگي تان مي باشد.
 
ما در دانشگاه اصفهان شما را در اين مسير ياري مي كنيم.
@UI_entekhab_reshteh96
دكتر مهدي هوازاده
مدير اجرايي كارگروه تخصصي انتخاب رشته خردمندانه
دانشگاه اصفهان
تير ماه 1396
تاریخ به روز رسانی:
1397/05/06
تعداد بازدید:
460
كليه حقوق وب سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني دانشگاه اصفهان مي باشد.
Powered by DorsaPortal